AKTUALNOŚCI

2024-12-13 - Podsumowanie roku 2024

Rok 2024 był intensywnym okresem rozwoju i działań podejmowanych na rzecz ochrony różnorodności biologicznej oraz podnoszenia walorów edukacyjnych Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Oto najważniejsze osiągnięcia i podjęte inicjatywy:

Rozbudowa Ogrodu Botanicznego

Zakończono prace nad projektem rozbudowy Ogrodu na pobliskim terenie leśnym. Obecnie projekt czeka na przyznanie funduszy, co umożliwi rozpoczęcie jego realizacji.

Ochrona gatunków ex-situ

  • selery węzłobaldachowe: Regularne wizyty w Królowie pozwoliły na monitorowanie
    i wspieranie odtworzenia lokalnej populacji. Prace nad rozmnażaniem tych roślin na terenie OBUZ przyniosły obiecujące efekty.
  • podrzeń żebrowiec: Zrealizowano pierwsze próby wprowadzenia tego gatunku do środowiska naturalnego, co stanowi ważny etap ochrony gatunkowej.
  • salwinia pływająca: Uzyskano zgodę RDOŚ na zbiór, transport i rozmnażanie gatunku. Prowadzone próby rozmnażania są w toku.


Edukacja i dostępność

Zaktualizowano karty pracy, rozbudowano ofertę o spacery dendrologiczne, na bieżąco prowadzono edukację na stronie internetowej oraz na Facebooku.

Nowe kierunki działalności

  • przebudowa jednego z sektorów Ogrodu na dział hortiterapeutyczny,
  • podjęto działania zmierzające do wpisania OBUZ na międzynarodową listę BGCI (Botanic Gardens Conservation International).

Szkolenia i konferencje

Uczestnictwo w wydarzeniach, takich jak:

  • konferencja naukowo-warsztatowa z zakresu hortiterapii w Poznaniu,
  • szkolenie „Kąpiele Leśne” w Puszczy Bukowej,
  • jubileusze innych ogrodów botanicznych.

Na koniec najważniejsze, zatrudnienie nowego pracownika – inż. Lucyny Tyburcy!

 

Dodatkowym plusem tego roku jest również to, że śpiewająco przeszyliśmy kontrolę RDOŚi wciąż jesteśmy jedynym ministerialnym ogrodem botanicznym w województwie lubuskim!

 

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w realizację tych działań. Przed nami kolejne wyzwania i plany, które jeszcze bardziej podniosą standardy funkcjonowania OBUZ oraz przyczynią się do ochrony bioróżnorodności.

 

Zapraszamy do odwiedzania Ogrodu i śledzenia naszych działań!

 

2024-11-27 - Salwinia pływająca

Pod koniec października proces zarodnikowania salwinii dobiegł końca. Wiele roślin i pędów zaczęło obumierać, a większość opadła na dno zbiornika. Sporokarpy, będące formą przetrwalnikową salwinii, pozostaną na dnie, gdzie przetrwają zimę.


Na dzień dzisiejszy (27.11.2024 r.), jak widać na zdjęciu, wszystkie rośliny salwinii obumarły. W przyszłym roku zarodniki wypłyną na powierzchnię wody, gdzie powstaną przedrośla. Po zapłodnieniu na przedroślu rozwinie się zarodek, z którego wyrośnie nowa roślina.

 

31.10.2024

 

 

27.11.2024

2024-11-18 - Kompost pod nogami. Jak jesienne liście mogą wzbogacić Twój ogród?

Jesień w ogrodzie to czas… liści. Możemy je wykorzystać do przygotowania kompostu tj. naturalnego nawozu poprawiającego właściwości podłoża w którym rosną nasze rośliny.

Jednak należy pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze nie wszystkie liście nadają się do kompostowania oraz przygotowania humusu. Należy unikać kompostowania liści z objawami chorób i liści takich drzew jak:

  • orzech włoski – liście zawierają juglon tj. substancję toksyczną dla wielu roślin,
  • dębów – zawierają dużo tanin, które wpływają na to, że rozkładają się one długo i mogą zakwaszać glebę,
  • kasztanowca zwyczajnego ze śladami żerowania szrotówka kasztanowcowiaczka.

Dodatkowo należy pamiętać, żeby liście olszy kompostować osobno. Dlaczego? Korzenie tych drzew mają brodawki, które w symbiozie z bakteriami wiążą azot atmosferyczny. Tym samym liście z olszy są bogatsze w ten składnik, dlatego mogą być świetnym dodatkiem do kompostu przyspieszającym cały proces kompostowania. Pamiętajcie – dodatkiem, a nie podstawą.

Jak przygotować liście do kompostowania?

  • Rozdrobnij. Rozdrobnione liście szybciej się rozkładają, co przyspieszy powstawanie próchnicy.
  • Zwilż. Lekko zwilżone liście są bardziej atrakcyjne dla mikroorganizmów odpowiedzialnych za rozkład.
  • Układaj warstwowo. Naprzemienne warstwy „brązowych” i „zielonych” składników zapewniają dobrą równowagę składników odżywczych.

 

Gotowy kompost z jesiennych liści zwykle tworzy się w ciągu kilku miesięcy. Proces rozkładu może spowolnić zimą, lecz wiosną ponownie nabiera tempa. Można to dodatkowo przyspieszyć, stosując preparaty mikrobiologiczne wspomagające naturalne procesy kompostowania.

 

Na koniec dodam, że igły również można kompostować. Jednak należy pamiętać, że proces ich kompostowania przebiega wolno i mogą potrzebować one nawet kilku lat, aby całkowicie się rozłożyć. Dodatkowo igły lekko zakwaszają glebę, dlatego najlepiej stosować je jako ściółka pod rośliny kwasolubne, takie jak: różaneczniki, azalie czy borówki.

 

Kompostownik na naszym terenie.

 

Gotowy kompost.

 

Opracował: Andrei Rehilevich

Zredagowały: Agnieszka Tokarska-Osyczka oraz Weronika Czeska

2024-10-11 - Bukszpan wiecznozielony: ozdoba Twojego ogrodu, ale też cel ćmy bukszpanowej.

Jako pracownicy Uniwersyteckiego Ogrodu Botanicznego w Zielonej Górze postawiliśmy sobie cel, aby nasze krzewy bukszpanów wiecznozielonych (Buxus sempervirens) wyglądały reprezentatywnie. Niestety na drodze stanął nam pewien owad, a mianowicie: ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis). Chciał on - po raz kolejny – pokrzyżować nam pielęgnację naszych roślin. Tym samym pielęgnacja roślin stała się prawdziwym wyzwaniem, które można było rozwiązać za pomocą: chemicznych środków ochrony roślin lub alternatywnych, bardziej ekologicznych metod. Jak się domyślacie… wybraliśmy ten ekologiczny kierunek.

 

O ochronie bukszpanu wiecznozielonego należy myśleć nie wiosną, ale już zimą. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie zawrzemy w dwóch słowach: temperatura otoczenia. Intensywny rozwój i żerowanie ćmy bukszpanowej odbywa się od kwietnia do października. Wtedy to ćma wydaje na świat kolejne pokolenia. Aby szkodnik tego nie zrobił na naszym terenie zawiesiliśmy przy bukszpanach pułapkę kominową z dyspenserem, w którym umieściliśmy feromon imitujący zapach samicy. Pozwoliło nam to zwabić samce tylko tego gatunku.

 

Pułapka kominowa przy bukszpanach wieczniezielonych na terenie.

 

W obecnym sezonie prognozowano, że marzec będzie cieplejszy w porównaniu z wieloletnią średnią temperaturową. Dlatego na początku tego miesiąca ponownie zastosowaliśmy pułapki feromonowe z dyspenserem. Używaliśmy jedną pułapkę na obszar nie większy niż 20 m2. Dyspenser w pułapkach wymienialiśmy regularnie co 4 tygodnie od marca do października. W ciągu okresu wegetacyjnego udało nam się zahamować rozwój i wyłapać ćmę bukszpanową, minimalizując skutki jej żerowania do zera.

 

Kilka motyli ćmy bukszpanowej złapanych w pułapkę w październiku 2024 r.

 

Pamietajcie, gdy wiosną temperatury przekroczą 11 stopni Celsjusza może pojawić się konieczność zabiegu przeciwko gąsienicom omawianego owada. Polecamy do nich preparat Lepinox Plus, który zawiera bakterię Bacillus thuringiensis. Mikroorganizmy te naturalnie występują zarówno na roślinach, jak i w glebie. Wytwarzane przez nie krystaliczne białka uaktywniają się w przewodzie pokarmowym gąsienic po spożyciu pokarmu roślinnego opryskanego bakteriami. Po zjedzeniu tych bakterii gąsienice giną w ciągu 72 godzin.

 

Podsumowując tego rodzaju ekologiczne metody zwalczania szkodników są skuteczne, a jednocześnie minimalizują negatywny wpływ na środowisko.

 

Opracował: Andrei Rehilevich

Zredagowały: Agnieszka Tokarska-Osyczka oraz Weronika Czeska

2024-09-27 - Galasy na liściach
Czym są i jak powstają galasy na liściach?
 
Na zdjęciach poniżej widzimy galasy – charakterystyczne narośla na liściach różnych drzew.
 
Galasy są reakcją drzew na obecność owadów, które składają jaja w tkankach liścia. W efekcie powstają te kuliste, często kolorowe struktury, pełniące funkcję ochronną dla larw.
Pomimo, że galasy mogą wyglądać groźnie, zazwyczaj nie wyrządzają poważnych szkód roślinie i stanowią naturalną reakcję obronną na szkodniki.
 
Kiedyś uważano, że to roślina zamyka szkodnika w narośli, aby uniemożliwić mu dalsze przemieszczanie się po liściu. Teraz naukowcy uważają, że jest zupełnie odwrotnie – to owad, działając we własnym interesie, zmusza roślinę do tworzenia galasów, powodując jej nieprawidłowy wzrost.
 
Galasy na liściu dębu szypułkowego (Quercus robur), wywołane zostały przez błonkówki z rodziny Cynipidae.
 

 

Galasy na liściu dębu szypułkowego (Quercus robur), wywołane zostały przez rewisia dębowego.

 

 
Galasy na liściu lipy srebrzystej (Tilia tomentosa), prawdopodobnie zostały wywołane przez roztocze z rodziny Eriophyidae.
 
 
Galasy na liściu buka zwyczajnego 'Purpurea Pendula' (Fagus sylvatica 'Purpurea Pendula') mogą być z kolei efektem działania owadów z rodziny pryszczarkowatych (Cecidomyiidae).
 
2024-08-31 - V Lubuskie Miodobranie!

31.08.2024 w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyło się V Lubuskie Miodobranie!

 

A w programie:

  • wykład „Jakość produktów pszczelich i ich wpływ na nasze zdrowie” Dr Ewa Waś, Dr Dariusz Teper,
  • wręczenie odznaczeń PZP,
  • wystawa sprzętu pszczelarskiego,
  • warsztaty pszczelarskie dla dzieci ( budowa domków dla zapylaczy, zbijanie ramek, wtapianie węzy, skręcanie świeczek z węzy)
  • konkurs „Na najlepszy miód z lubuskich pasiek”
  • konkursy z nagrodami dla dzieci ( wyklejanki, koło fortuny),
  • pokaz miodobrania z degustacją miodu,
  • warsztaty wikliniarskie,
  • kiermasz miodu i produktów pszczelich,
  • poczęstunek dla uczestników – Koło Gospodyń Wiejskich w Brodach.

 

Zachęcamy do zapoznania się z galerią!

2024-07-31 - Przy czym warto się zatrzymać spacerując po OB?

Letnie spacery po Ogrodzie Botanicznym UZ to wyjątkowe doświadczenie, które pozwala na bliski kontakt z przyrodą i relaks w pięknym otoczeniu.

 

Latem ogród rozkwita w pełnej okazałości, dlatego w pewnych miejscach koniecznie trzeba się zatrzymać.

 

  • ketmia syryjska i ketmia syryjska 'Duc de Brabant'

 

 

  • guzikowiec zachodni

 

 

  • hortensje 

 

 

  • dział roślin użytkowych i łąka kwietna

 

 

  • pięknotka rozwidlona 'Issai'

 

 

  • jeżówki

 

 

  • nachyłek okółkowy 'Zagreb'

 

 

  • sadziec plamisty 'Phantom'

 

 

  • orszelina olcholistna 'Hummingbird'

 

2024-06-20 - Pierwszy dzień lata

Pierwszy dzień lata, znany również jako przesilenie letnie, przypada na 20 lub 21 czerwca na półkuli północnej. Jest to moment, gdy Słońce osiąga najwyższy punkt na niebie, co sprawia, że dzień ten jest najdłuższy w roku.

 

W wielu kulturach dzień ten jest obchodzony jako święto związane z obfitością, słońcem i naturą. To czas, kiedy ludzie często spędzają czas na świeżym powietrzu, ciesząc się długimi, ciepłymi dniami. Tradycje mogą obejmować festiwale, ogniska, tańce i inne formy radości na cześć lata.

 

Czy jest tylko jeden termin „rozpoczęcia” lata? Odpowiedź jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ wyróżniamy kilka terminów: astronomiczną, kalendarzową, fenologiczną, meteorologiczną i termiczną. Czym te terminy się różnią? Otóż:

 

  • Lato kalendarzowe – to umowna data rozpoczęcia tej pory roku. Określili ją meteorolodzy, by łatwiej było im porównywać obserwacje prowadzone w różnych miejscach.

 

  • Lato astronomiczne – w przeciwieństwie do kalendarzowego, jest ruchome. Astronomiczne lato zaczyna się w momencie, kiedy długość dnia jest większa niż długość nocy.

 

  • Lato fenologiczne – opiera się na obserwacjach przyrody. Zaczyna się, gdy pewne rośliny kwitną, a zwierzęta wykazują typowe letnie zachowania.

 

Lato w Ogrodzie Botanicznym jest piękne, a przyroda zaskakuje nas kolorami kwiatów, które warto podziwiać osobiście lub w naszej galerii.

 

 

2024-05-07 - Powodzenia na maturach!

 

 

07.05.2024 roku rozpoczął się okres matur.

 

Z tego miejsca chcielibyśmy życzyć wszystkim MATURZYSTOM powodzenia!

 

Zespół Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego

 

2024-04-22 - Światowy Dzień Ziemi

22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi zwany również Międzynarodowym Dniem Ziemi. W tym dniu mocno promuje się postawy proekologiczne w społeczeństwie. Tym samym i my napiszemy dziś kilka słów na ten temat.

 

Na początek trochę historii…

 

Święto to zostało ustanowione w 1970 roku, obecnie jest obchodzone w 192 krajach. W Polsce Dzień Ziemi świętujemy od 1990 roku.

Początkowo Dzień Ziemi był oddolną inicjatywą. 22 kwietnia 1970 r. 20 mln Amerykanów - wówczas 10% populacji Stanów Zjednoczonych - wyszło na ulice, aby zaprotestować przeciwko ignorancji środowiskowej i domagać się nowej drogi dla planety. Ten dzień uznawany jest za jedno z największych wydarzeń obywatelskich na świecie. Rozpoczął falę działań, w tym przyjęcie przełomowych na tamten moment przepisów dotyczących ochrony środowiska w USA (w odpowiedzi na to wydarzenie powstały Ustawy o czystym powietrzu, czystej wodzie i zagrożonych gatunkach). Powołano także Agencję Ochrony Środowiska (EPA). Później wiele krajów przyjęło podobne przepisy.

 

Nieco wcześniej, na konferencji UNESCO w 1969 r. wystąpił John McConnel z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi. Ideę poparł sekretarz generalny ONZ, U Thant. 26 lutego 1971 r. podpisał proklamację, w której wyznaczył równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi - 20 albo 21 marca. W 2009 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło nową datę - 22 kwietnia.

 

A co my możemy zrobić aby pomóc naszej planecie?

  • Zakupy pakujmy we własną torbę wielokrotnego użytku;
  • Używajmy bidonu na wodę;
  • Napoje pijmy z własnego kubka;
  • Nie korzystajmy z torebek foliowych;
  • Jedzenie do szkoły/pracy zabierajmy w pudełkach wielokrotnego użytku – „śniadaniówkach”;
  • Zrezygnujmy z plastikowych słomek i sztućców;
  • W miarę możliwości nie kupujmy odzieży wykonanej ze sztucznych materiałów (poliester, nylon, itp.).

 

strona:
1
2
3
4
5
 > 
>>