Jednak należy pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze nie wszystkie liście nadają się do kompostowania oraz przygotowania humusu. Należy unikać kompostowania liści z objawami chorób i liści takich drzew jak:
Gotowy kompost z jesiennych liści zwykle tworzy się w ciągu kilku miesięcy. Proces rozkładu może spowolnić zimą, lecz wiosną ponownie nabiera tempa. Można to dodatkowo przyspieszyć, stosując preparaty mikrobiologiczne wspomagające naturalne procesy kompostowania.
Na koniec dodam, że igły również można kompostować. Jednak należy pamiętać, że proces ich kompostowania przebiega wolno i mogą potrzebować one nawet kilku lat, aby całkowicie się rozłożyć. Dodatkowo igły lekko zakwaszają glebę, dlatego najlepiej stosować je jako ściółka pod rośliny kwasolubne, takie jak: różaneczniki, azalie czy borówki.
Kompostownik na naszym terenie.
Gotowy kompost.
Opracował: Andrei Rehilevich
Zredagowały: Agnieszka Tokarska-Osyczka oraz Weronika Czeska
Jako pracownicy Uniwersyteckiego Ogrodu Botanicznego w Zielonej Górze postawiliśmy sobie cel, aby nasze krzewy bukszpanów wiecznozielonych (Buxus sempervirens) wyglądały reprezentatywnie. Niestety na drodze stanął nam pewien owad, a mianowicie: ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis). Chciał on - po raz kolejny – pokrzyżować nam pielęgnację naszych roślin. Tym samym pielęgnacja roślin stała się prawdziwym wyzwaniem, które można było rozwiązać za pomocą: chemicznych środków ochrony roślin lub alternatywnych, bardziej ekologicznych metod. Jak się domyślacie… wybraliśmy ten ekologiczny kierunek.
O ochronie bukszpanu wiecznozielonego należy myśleć nie wiosną, ale już zimą. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie zawrzemy w dwóch słowach: temperatura otoczenia. Intensywny rozwój i żerowanie ćmy bukszpanowej odbywa się od kwietnia do października. Wtedy to ćma wydaje na świat kolejne pokolenia. Aby szkodnik tego nie zrobił na naszym terenie zawiesiliśmy przy bukszpanach pułapkę kominową z dyspenserem, w którym umieściliśmy feromon imitujący zapach samicy. Pozwoliło nam to zwabić samce tylko tego gatunku.
Pułapka kominowa przy bukszpanach wieczniezielonych na terenie.
W obecnym sezonie prognozowano, że marzec będzie cieplejszy w porównaniu z wieloletnią średnią temperaturową. Dlatego na początku tego miesiąca ponownie zastosowaliśmy pułapki feromonowe z dyspenserem. Używaliśmy jedną pułapkę na obszar nie większy niż 20 m2. Dyspenser w pułapkach wymienialiśmy regularnie co 4 tygodnie od marca do października. W ciągu okresu wegetacyjnego udało nam się zahamować rozwój i wyłapać ćmę bukszpanową, minimalizując skutki jej żerowania do zera.
Kilka motyli ćmy bukszpanowej złapanych w pułapkę w październiku 2024 r.
Pamietajcie, gdy wiosną temperatury przekroczą 11 stopni Celsjusza może pojawić się konieczność zabiegu przeciwko gąsienicom omawianego owada. Polecamy do nich preparat Lepinox Plus, który zawiera bakterię Bacillus thuringiensis. Mikroorganizmy te naturalnie występują zarówno na roślinach, jak i w glebie. Wytwarzane przez nie krystaliczne białka uaktywniają się w przewodzie pokarmowym gąsienic po spożyciu pokarmu roślinnego opryskanego bakteriami. Po zjedzeniu tych bakterii gąsienice giną w ciągu 72 godzin.
Podsumowując tego rodzaju ekologiczne metody zwalczania szkodników są skuteczne, a jednocześnie minimalizują negatywny wpływ na środowisko.
Opracował: Andrei Rehilevich
Zredagowały: Agnieszka Tokarska-Osyczka oraz Weronika Czeska
Galasy na liściu dębu szypułkowego (Quercus robur), wywołane zostały przez rewisia dębowego.
31.08.2024 w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyło się V Lubuskie Miodobranie!
A w programie:
Zachęcamy do zapoznania się z galerią!
Letnie spacery po Ogrodzie Botanicznym UZ to wyjątkowe doświadczenie, które pozwala na bliski kontakt z przyrodą i relaks w pięknym otoczeniu.
Latem ogród rozkwita w pełnej okazałości, dlatego w pewnych miejscach koniecznie trzeba się zatrzymać.
Pierwszy dzień lata, znany również jako przesilenie letnie, przypada na 20 lub 21 czerwca na półkuli północnej. Jest to moment, gdy Słońce osiąga najwyższy punkt na niebie, co sprawia, że dzień ten jest najdłuższy w roku.
W wielu kulturach dzień ten jest obchodzony jako święto związane z obfitością, słońcem i naturą. To czas, kiedy ludzie często spędzają czas na świeżym powietrzu, ciesząc się długimi, ciepłymi dniami. Tradycje mogą obejmować festiwale, ogniska, tańce i inne formy radości na cześć lata.
Czy jest tylko jeden termin „rozpoczęcia” lata? Odpowiedź jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ wyróżniamy kilka terminów: astronomiczną, kalendarzową, fenologiczną, meteorologiczną i termiczną. Czym te terminy się różnią? Otóż:
Lato w Ogrodzie Botanicznym jest piękne, a przyroda zaskakuje nas kolorami kwiatów, które warto podziwiać osobiście lub w naszej galerii.
07.05.2024 roku rozpoczął się okres matur.
Z tego miejsca chcielibyśmy życzyć wszystkim MATURZYSTOM powodzenia!
Zespół Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego
22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi zwany również Międzynarodowym Dniem Ziemi. W tym dniu mocno promuje się postawy proekologiczne w społeczeństwie. Tym samym i my napiszemy dziś kilka słów na ten temat.
Na początek trochę historii…
Święto to zostało ustanowione w 1970 roku, obecnie jest obchodzone w 192 krajach. W Polsce Dzień Ziemi świętujemy od 1990 roku.
Początkowo Dzień Ziemi był oddolną inicjatywą. 22 kwietnia 1970 r. 20 mln Amerykanów - wówczas 10% populacji Stanów Zjednoczonych - wyszło na ulice, aby zaprotestować przeciwko ignorancji środowiskowej i domagać się nowej drogi dla planety. Ten dzień uznawany jest za jedno z największych wydarzeń obywatelskich na świecie. Rozpoczął falę działań, w tym przyjęcie przełomowych na tamten moment przepisów dotyczących ochrony środowiska w USA (w odpowiedzi na to wydarzenie powstały Ustawy o czystym powietrzu, czystej wodzie i zagrożonych gatunkach). Powołano także Agencję Ochrony Środowiska (EPA). Później wiele krajów przyjęło podobne przepisy.
Nieco wcześniej, na konferencji UNESCO w 1969 r. wystąpił John McConnel z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi. Ideę poparł sekretarz generalny ONZ, U Thant. 26 lutego 1971 r. podpisał proklamację, w której wyznaczył równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi - 20 albo 21 marca. W 2009 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło nową datę - 22 kwietnia.
A co my możemy zrobić aby pomóc naszej planecie?
21.03.2024 - pierwszy dzień kalendarzowej wiosny
Czy jest tylko jeden termin „rozpoczęcia” wiosny? Odpowiedź jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ wyróżniamy kilka terminów: astronomiczna, kalendarzowa, fenologiczna, meteorologiczna czy termiczna. Czym te terminy się różnią? Spieszymy z odpowiedzią!
Wiosna kalendarzowa – to umowna data rozpoczęcia wiosny. Określili ją meteorolodzy, by łatwiej było im porównywać obserwacje prowadzone w różnych miejscach. W dniu pierwszego dnia kalendarzowej wiosny w wielu szkołach odbywają się apele, przedstawienia, a także odbywa się topienie marzanny. W tym dniu przypada też dzień wagarowicza.
Wiosna astronomiczna – data ta w przeciwieństwie do kalendarzowej wiosny jest ruchoma. Astronomiczna wiosna zaczyna się w momencie, kiedy długość dnia jest równa długości nocy.
Wiosna fenologiczna – to moment, w którym drzewa zaczynają kwitnąć, a trawa robi się bardziej zielona. Nie można określić dokładnej daty jej rozpoczęcia, ponieważ każdego roku drzewa zaczynają się zielenić w innym czasie.
Wiosna meteorologiczna – zaczyna się dokładnie 20 dni przed kalendarzową wiosną.
Wiosna termiczna – za początek wiosny termicznej można przyjąć moment, gdy temperatura na dworze zarówno w dzień, jak i w nocy wynosi nie mniej niż 5 stopni Celsjusza. Nie wystarczy jednak, aby jednorazowo pogoda osiągnęła taką temperaturę, taka pogoda musi utrzymywać się przez co najmniej 5 dni z rzędu.
Wiosna w Ogrodzie Botanicznym jest piękna, przyroda budzi się do życia. Zapraszamy do podziwiania jej osobiście lub w naszej galerii.
Choć wciąż jest jeszcze zima to w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego widać już pierwsze oznaki wiosny!
Przed Alpinarium Światowym od strony wigwamu koloru nabierają krokusy (Crocus sp.) w różnych odmianach. W kilku miejscach widać też śnieżyczki przebiśniegi (Galanthus nivalis).
Spacerując po naszym Ogrodzie polecamy również odwiedzić kalinę wonną (Viburnum farreri) oraz przypatrzeć się pąkom naszej królowej magnolii Soulange'a 'Alexandrina' (Magnolia ×soulangeana 'Alexandrina').
krokus Tommasinieg 'Ruby Giant' |
krokus złocisty 'Goldilocks' |
krokus złocisty 'Prins Claus' |